خوشنویسی شعر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
خوشنویسی شعر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند

خوشنویسی شعر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند

وکتور خوشنویسی شعر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند با کیفیت برداری و فرمت EPS قابل دریافت می باشد.طرح فوق بیتی از اشعار حافظ شیرازی بوده که توسط تیم طراحی سایت تربچه، با خط شکسته نرم افزاری، خطاطی و ارائه گردیده است.

طرح فوق قابل ویرایش و استفاده در ابعاد و رزولوشن نامحدود در نرم افزار ایلوستریتور خواهد بود. طرح شعر در کوی نیک نامان… مناسب برای استفاده و چاپ روی انواع اشیاء و المان هایی نظیر لیوان و ماگ، کوسن، تیشرت، استیکر دیواری و… است.

حافظ شیرازی

خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به "حافظ"، غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. وی حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر پایه‌ای رفیع یافت. خاصه در علوم فقهی و الهی تأمل بسیار کرد و قرآن را با چهارده روایت مختلف از بر داشت. "گوته" دانشمند بزرگ و شاعر و سخنور مشهور آلمانی دیوان شرقی خود را به نام او و با کسب الهام از افکار وی تدوین کرد. دیوان اشعار او شامل غزلیات، چند قصیده، چند مثنوی، قطعات و رباعیات است. وی به سال ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. آرامگاه او در حافظیهٔ شیراز زیارتگاه صاحبنظران و عاشقان شعر و ادب پارسی است.

متن کامل شعر حافظ

دل می‌رود ز دستم صاحب دلان خدا را               دردا که راز پنهان خواهد شد آشکارا

کشتی شکستگانیم ای باد شرطه برخیز               باشد که بازبینم دیدار آشنا را

ده روزه مهر گردون افسانه است و افسون               نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا

در حلقه گل و مل خوش خواند دوش بلبل               هات الصبوح هبوا یا ایها السکارا

ای صاحب کرامت شکرانه سلامت               روزی تفقدی کن درویش بی‌نوا را

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است               با دوستان مروت با دشمنان مدارا

در کوی نیک نامی ما را گذر ندادند               گر تو نمی‌پسندی تغییر کن قضا را

آن تلخ وش که صوفی ام الخبائثش خواند               اشهی لنا و احلی من قبله العذارا

هنگام تنگدستی در عیش کوش و مستی               کاین کیمیای هستی قارون کند گدا را

سرکش مشو که چون شمع از غیرتت بسوزد               دلبر که در کف او موم است سنگ خارا

آیینه سکندر جام می است بنگر               تا بر تو عرضه دارد احوال ملک دارا

خوبان پارسی گو بخشندگان عمرند               ساقی بده بشارت رندان پارسا را

حافظ به خود نپوشید این خرقه می آلود               ای شیخ پاکدامن معذور دار ما را

خوشنویسی یا خطاطی

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می‌گیرد خوش‌نویس نام دارد، به‌خصوص زمانی که خوش‌نویسی حرفهٔ شخص باشد. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می‌رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند. از این رو خوشنویسی با نگارش سادهٔ مطالب و حتی طراحی حروف و صفحه‌آرایی متفاوت است. همچنین از آنجایی که این هنر جنبه‌هایی از سنت را در دل خود دارد باید آن را تا حدی از تایپوگرافی که مبتنی بر ارزش‌های گرافیکی مدرن و کارهای چاپی است متمایز کرد.

خوشنویسی تقریباً در تمام فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد اما در مشرق زمین و به‌ویژه در سرزمین‌های اسلامی و ایران اهمیت بسیاری در میان هنرهای بصری دارد. خوشنویسی اسلامی و بیش از آن خوشنویسی ایرانی تعادلی است میان تمامی اجزاء و عناصر تشکیل دهندهٔ آن. تعادل میان مفید و مورد مصرف بودن از یک سو و پویایی و تغییر شکل یابندگی آن از سوی دیگر؛ تعادل میان قالب و محتوا که با آراستگی و ملایمت تام و تمام می‌تواند شکل مناسب را برای معانی مختلف فراهم آورد.

اگر در نظر داشته باشیم که خوشنویسی اسلامی و ایرانی براساس قالب‌ها و قواعد و نظام‌های بسیار مشخصی شکل می‌گیرد و هر یک از حروف قلم‌های مختلف از نظام شکلی خاص، و تا حدود زیادی غیرقابل تغییر، برخوردارند. آنگاه درمی‌یابیم که ایجاد قلم‌های تازه یا شیوه‌های شخصی خوشنویسان بر مبنای چه ابداع و رعایت حیرت‌انگیزی پدیدار می‌شود.

در خوشنویسی اندازه هر حرف و نسبت آن با سایر حروف با دقت بسیار بالایی معین شده‌است و هر حرف به صورت یک «مدول» ثابت درمی‌آید که تخطی از آن به‌منزله نادیده گرفتن توافقی چندصدساله است که همیشه میان خوشنویس و مخاطب برقرار بوده و با رضایت طرفین حاصل می‌آمده‌است. حتی ترتیب شکل کلمات نیز براساس مبانی مشخصی تعیین می‌شده که در «رسم‌الخط»‌ها و «آداب‌المشق»‌ها از جانب استادان بزرگ تنظیم و ارائه شده‌است. قرارگیری کلمات نیز- یعنی «کرسی» – هر سطر هر چند نه به صورت کاملاً پیش‌بینی و تکلیف شده – که ناممکن بوده‌است – اما به‌شکل «سلیقه مطلوب» زمینه زیبایی شناختی پیشنهادی خاص خود را دارا بوده‌است.

 

وکتور خوشنویسی در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند ، گر تو نمی پسندی تغییر کن قضا را

چاپ شعر حافظ بر روی استیکر دیواری

 

شعر حافظ در کوی نیکنامان ما را گذر ندادند گر تو نمیپسندی تغییر ده قضا را

چاپ شعر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند گر تو نمی پسندی تغییر کن قضا را بر روی تیشرت

 

نمونه ماگ و لیوان شعر در کوی نیکنامان ما را گذر ندادند

چاپ شعر روی ماگ یا لیوان

ارسال دیدگاه

به باشگاه مشتریان تربچه بپیوندید ثبت نام